REZERWUJ ONLINE
REZERWUJ OFFLINE
PRZEWODNIK PO RESTAURACJACH
WYSZUKAJ PUBY I INNE LOKALE
WYDARZENIA KULTURALNE
« Luty 2020 »
PoWtŚrCzPtSoNd
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


USD 3,0952 –1.08
EUR 3,9659 –0.66

Dziś jest 22 lutego,
imieniny obchodzą:

Marta, Małgorzata, Piotr

Wschód słońca: 6:40
Zachód słońca: 17:00Portal odwiedziło: 35794725 osób.Zdrowotne SOS
Każdą, najpiękniejszą nawet podróż zepsuje niespodziewana choroba, kontuzja, pospolity ból głowy lub rozstrój żołądka. W większości przypadków możemy zawczasu zaradzić, a unikając nieprzyjemnych wrażeń ustrzec się przed zepsuciem sobie wakacji.

Najczęstszymi dolegliwościami podczas każdej podróży są efekty uboczne zmiany czasu, długiej i męczącej podróży oraz problemy układu pokarmowego związane ze zmianą stylu żywienia, kuchni, a czasami nawet i wody. Częstą przyczyną złego samopoczucia podczas wakacji bywa zmiana tempa życia, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Pracując ciężko po kilkanaście godzin dziennie i przyjmując dużą dawkę stresu nie dajemy organizmowi chwili odpoczynku i przywyczajamy go do stałego napięcia. Podczas pierwszych dni wakacji, gdy puszczają nerwy i mija stres, rozstrojony organizm bardzo łatwo poddaje się infekcjom, co często kończy przeziębieniem lub gorączką, krótko mówiąc, kilkudniową niedyspozycją.

Co poradzić? Każdy organizm indywidualnie reaguje na „podróżnicze dolegliwości” i nie sposób aby każdy uniknął nieprzyjemnych dolegliwości. Jednakże kilka wskazówek z pewnością pomoże, a na pewno nie zaszkodzi.

- jeśli twoja podróż do Polski wiąże się ze znaczną zmianą czasu (tzw. zespół nagłej zmiany czasowej) na tydzień przed wylotem przyjmuj lekkie lekarstwa ułatwiające sen (np. zawierające melatoninę). Konsekwencje związane ze zmianą czasu są dużo bardziej uciążliwe, jeśli przybędziesz do Polski z zachodu gdyż wtedy długość Twojego dnia ulegnie skróceniu. Przyjeżdżając do Polski ze Wschodu dużo łatwiej zaaklimatyzujesz się do zmienionego rytmu dnia, albowiem w prezencie dostaniesz kilka godzin wydłużonego dnia.

Zasady stosowania melatoniny:
PODRÓŻ NA WSCHÓD - 2 dni przed planowanym wylotem, około godz. 19.00, dawka 3,0-5,0 mg. Kontynuować przez 4 dni po przylocie na miejsce tę samą dawkę przed snem.
PODRÓŻ NA ZACHÓD - dawka 3,0-5,0 mg przed snem przez 4 dni po przylocie na miejsce.
(źródło informacji medycznej: ulotka leku Melatonina, Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o., www.melatonina.home.pl. Przed zastosowaniem leku przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowanie lub skonsultuj się s lekarzem lub farmaceutą)

- przez pierwsze dni pobytu unikaj alkoholu i silnej kawy. Pozwól, aby twój organizm dostosował się do nowych warunków i sprostał próbie sił, na jaką został wystawiony podczas podróży i zmiany codziennego rytmu życia i żywienia. Wiemy, jak trudną wydaje się ta porada kiedy jest się na wakacjach, ale dbanie o sen tj. niezarywanie nocy to gwarancja dobrego samopoczucia i dobrego zdrowia!

- przyczyny lekkiej biegunki, trwającej nie dłużej niż dzień lub dwa czy lekkiego bólu brzucha z pewnością leżą w zmianie stylu żywienia. Jeśli objawy nie wzbudzają większych wątpliwości, nie są bardzo dotkliwe i nie towarzyszą im inne niepokojące oznaki np. wysypka, gorączka lub silne osłabienie, wystarczającym sposobem na powrót do pełni sił powinna okazać się lekka dieta polegająca na unikaniu ciężkostrawnych potraw, kawy, alkoholu i unikanie przejadania się. Dodatkowo, jeśli objawy są łagodne, należy sięgnąć po medykamenty typu: węgiel leczniczy lub Smectę. Jeśli jednak czujesz się zaniepokojony objawami, trwają one dłużej niż dzień bądź następuje pogorszenie w samopoczuciu - natychmiast udaj się do lekarza.

- pamiętaj, że podróżując łatwo jest zapomnieć lub nie mieć możliwości przestrzegania podstawowych zasadach higieny. Dotyczy to sposobu żywienia, czyli stołowania się w miejscach nie wzbudzających wątpliwości co do czystości i jakości przygotowywanych potraw. Dotyczy to także higieny osobistej. Pamiętaj, że podróżując stykasz się z miejscami masowego przemieszczania się ludzi, przez co narażasz się na kontakt z dziesiątkami groźnych bakterii i wirusów. Podczas podróżowania częściej niż w domu sięgasz po przekąski, kanapki, jesz „na mieście”. Pamiętaj o obowiązku umycia rąk przed posiłkiem. Jeśli dostęp do bieżącej wody będzie utrudniony, warto zaopatrzyć się w antybakteryjne żele lub płyny dostępne w aptekach lub sklepach dla podróżników.

Warto także pomyśleć o zakupie jednorazowych nakładek na toalety. Będą one niezbędne podczas podróży, ważą kilka gramów i ochronią przed bezpośrednim kontaktem z niehigieniczną deską klozetową w publicznej toalecie lub w hotelu.

Zapamiętaj - higiena podczas podróży to niewielki obowiązek, jednakże jej przestrzeganie uchroni Cię przed wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami lub chorobami.

INNE CHOROBY I OSTRZEŻENIA

Obecnie w Polsce nie ma obowiązku szczepień dla odwiedzających nasz kraj. Obowiązkowe szczepienia, jakie każdy przeszedł w okresie dzieciństwa będą wystarczające, aby wizyta w Polsce była całkowicie bezpieczna.

ŻÓŁTACZKA
Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B powinien wykonać każdy kto podróżuje i to bez względu na kraj. WZW A - tak zwana choroba brudnych rąk zagraża każdemu w podróży, gdzie zachowanie zasad higieny może być utrudnione. Odporność na WZW typu B jest niezbędna dla bezpieczeństwa zdrowia podczas nieoczekiwanej operacji lub nawet tak codziennej czynności jak wizyta w dentysty, fryzjera czy kosmetyczki. Nie są to szczepienia obowiązkowe, jednakże ich wykonanie będzie bardzo rozsądne. Szczepionka chroni nas przez okres mniej więcej dziesięciu lat, tak więc jest to długofalowa inwestycja w zdrowie. Spytaj o szczegóły swojego lekarza!

WIRUSOWE ZAPALENIE OPON MÓZGOWYCH
W tej szerokości geograficznej nie występują choroby zakaźne znane z terytoriów tropikalnych. Osobliwym i rzadkim zagrożeniem występującym na terenie Polski jest wirusowe zapalenie opon mózgowych wywołane ukąszeniem kleszczy. Jedną z metod zabezpieczenia się przed tą chorobą jest szczepionka. Choć zagrożenie chorobą jest znikome, wzrasta w okresie wiosny i jesieni. Ewentualne ukąszenia przez kleszcza należy potraktować dość poważnie. Dochodzi do nich podczas spacerów po lesie (w szczególności na kraju lasu i łąki), w wysokiej trawie, w porośniętych krzakami terenach.

„Choroba zaczyna się nagle bardzo wysoką gorączką, utrzymującą się przez 2-3 dni. Mogą jej towarzyszyć dolegliwości przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha, niekiedy biegunka), objawy grypopodobne (bóle stawów, mięśni, głównie karku i okolicy krzyżowej). Może wystąpić zapalenie spojówek, zaczerwienienie gardła, powiększenie węzłów chłonnych. Następnie, po kilku dniach pozornego zdrowia, pojawiają się objawy oponowe:
- sztywność karku - chory nie może zgiąć karku, dotknąć brodą mostka. Objaw ten trudny jest do zaobserwowania u osób starszych, mających zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgowych,
– sztywność stawów kolanowych (zgięte pod kątem prostym stawiają opór przy próbie prostowania),
– próba przygięcia głowy do przodu powoduje zgięcie nóg w stawach kolanowych,
– silny ból głowy, występujący również w pierwszej fazie choroby.
(źródło: http://www.pfm.pl/u235/navi/199243; autor mgr Edward Ozga-Michalski)”

Jeśli nie masz możliwości wykonania szczepionek lub uważasz, że ryzyko jest znikome i nie zdecydujesz się na wizytę u lekarza i szczepienie, pamiętaj o konieczności stosowania repelentów chroniących przed ukąszeniami przez komary i kleszcze. W zdecydowanej większości przypadków powinno to być wystarczające i skuteczne zabezpieczenie.

HIV/AIDS
Polska należy do krajów o jednym z najniższych współczynników nosicieli HIV i zachorowalności na AIDS. Należy mieć na uwadze, że korzystne w tym przypadku dane statystyczne wynikają przede wszystkim nie z wysokiej świadomości Polaków lecz wprost przeciwnie - ze zbyt niskiej świadomości społecznej w zakresie wykonywania testów na HIV. Stąd też rzeczywiste ilości zakażeń i zachorowań podawane w statystykach mogą być kilkukrotnie wyższe niż podają statystyki. Tak czy inaczej zagrożenie zakażeniem wirusem HIV należy traktować poważnie i unikać przygodnych kontaktów seksualnych, a jeśli już do nich dojdzie stosować wszelkie zasady określane potocznie „bezpieczniejszym seksem”. Prezerwatywy dostępne są we wszystkich kioskach, stacjach benzynowych i sklepach praktycznie 24 godziny na dobę.

CHOROBA, WYPADEK, NIEPOKOJĄCE OBJAWY

Zachowując zdrowy rozsądek i podstawowe zasady higieny powinniśmy skutecznie zmniejszyć ryzyko zachorowania lub komplikacji zdrowotnych. Jeśli jednakże coś nam się przydarzy warto zapamiętać i wiedzieć, jak i gdzie należy zwrócić się o pomoc.

Jeśli nie przydarzyło nam się nic nagłego lub mamy chwilę na wybór sposobu pomocy, powinniśmy przede wszystkim skontaktować się przede wszystkim z centrum obsługi klienta swojego ubezpieczyciela. Warunkiem wypłacenia ubezpieczenia i pokrycia kosztów leczenia jest w wielu przypadkach konieczność przeprowadzenia procedur lekarskich i zakupu leków pod kontrolą ubezpieczyciela. To on wskaże nam najbliższego lekarza do którego powinniśmy się udać, a w większości przypadków pomoże wezwać pomoc i pokieruje niezbędnym leczeniem. Działając w ten sposób uchronisz się przed ewentualnymi problemami ze zwrotem kosztów leczenia czy z otrzymaniem odszkodowania.

Jeśli objawy wymagają szybkiej reakcji, zapamiętaj następujące ogólnopolskie numery ratunkowe:

Pogotowie 999
Telefon ratunkowy 112

Numery te są bezpłatne i mogą być wykonywane także z telefonów komórkowych. Pamiętaj - po otrzymaniu pierwszej pomocy skontaktuj się z ubezpieczycielem.

Życzymy abyś nigdy nie znalazł się w potrzebie korzystania z tego rozdziału strony The Visitora.
 

aktualizacja marzec 2010