REZERWUJ ONLINE
REZERWUJ OFFLINE
PRZEWODNIK PO RESTAURACJACH
WYSZUKAJ PUBY I INNE LOKALE
WYDARZENIA KULTURALNE
« Luty 2020 »
PoWtŚrCzPtSoNd
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


USD 3,0952 –1.08
EUR 3,9659 –0.66

Dziś jest 22 lutego,
imieniny obchodzą:

Marta, Małgorzata, Piotr

Wschód słońca: 6:40
Zachód słońca: 17:00Portal odwiedziło: 35794708 osób.Urząd celny
Po akcesji do Unii Europejskiej, z dniem 1 maja 2004 r., Polska została objęta unią celną, co oznacza, że towary przywożone do Polski z krajów członkowskich UE nie są obciążane cłem. Przepisy prawa celnego stosuje się do towarów wprowadzanych na obszar celny Unii lub wyprowadzanych z tego obszaru.

Jeśli Twoja Ojczyzna nie jest państwem członkowskim Unii, w bagażu osobistym możesz przywieźć do Polski wszystkie te rzeczy, które nie mają charakteru handlowego – wtedy nie zapłacisz cła. Dotyczy to rzeczy przeznaczonych do użytku własnego Twojego i Twojej rodziny, lub przeznaczonych na prezenty i nie budzących wątpliwości, że takie właśnie są.
Jeśli ukończyłeś 17 lat obowiązują Cię określone normy ilościowe i wartościowe na przywóz niżej wymienionych towarów:

- wyroby tytoniowe:
200 papierosów, lub
100 cygaretek (cygar o masie nie przekraczającej 3g/szt.), lub
50 cygar, lub
250 g tytoniu do palenia lub proporcjonalna ilość tych różnych produktów w zestawie;

- spirytus i napoje alkoholowe:
napoje destylowane i spirytusowe o objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22 % obj.; nieskażony alkohol etylowy o objętościowej mocy alkoholu wynoszącej 80% obj. lub więcej: 1 litr, lub
napoje destylowane i spirytusowe, aperitify na bazie wina lub alkoholu, tafia, sake lub podobne napoje o objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 22 % obj.; wina musujące, wina likierowe: 2 litry lub
proporcjonalny asortyment tych produktów w zestawie i wina niemusujące: 2 litry.

Ponadto można przywieźć bez cła nie więcej niż 50 gramów perfum i nie więcej niż 250 ml wód toaletowych, a produktów leczniczych - w ilości przeznaczonej na własne potrzeby.

Handel duty free na statkach
Handel "duty free" definiowany jest jako handel stosowany w ruchu podróżnych pomiędzy Unią Europejską, a krajami trzecimi. W przypadku sprzedaży na statkach, jest on możliwy w rejsach z krajami trzecimi lub w rejsach wewnątrzwspólnotowych odbywających się z zawinięciem do krajów trzecich. Sprzedaż na pokładach statków towarów niewspólnotowych odbywa się po opuszczeniu obszaru celnego UE. Jednakże wymagane jest, aby w takich przypadkach statki pasażerskie zawinęły do portu w kraju trzecim, zaś pasażerowie muszą mieć możliwość zejścia tam na ląd.

Zwrot podatku VAT
Zgodnie z obowiązującymi przepisami - zawartymi w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) - prawo do otrzymania zwrotu podatku od towarów i usług, zapłaconego przy nabyciu towarów w Polsce, mają wyłącznie podróżni będący osobami fizycznymi, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii. Zatem możesz się ubiegać o zwrot podatku, jeśli twoja Ojczyzna nie jest członkiem Unii.

Pamiętaj, iż twoje zakupy muszą opuścić Unię w stanie nienaruszonym, muszą być potwierdzone w urzędzie celnym na imiennym dokumencie wystawionym przez sprzedawcę, zwrot podatku musi nastąpić w ciągu 3 miesięcy od dnia zakupu oraz kwota zakupu nie może być niższa niż 200 zł - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2004 r. w sprawie minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 84, poz. 780).

Specjalny imienny dokument stanowiący podstawę do dokonania zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym, powinien być zgodny z poniższym wzorem (podstawa prawna - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, Dz.U. Nr 88, poz. 838).

Teksty zaczerpnięto za zgodą Ministerstwa Finansów ze strony http://www.mf.gov.pl/
 
 
aktualizacja marzec 2010