REZERWUJ ONLINE
REZERWUJ OFFLINE
PRZEWODNIK PO RESTAURACJACH
WYSZUKAJ PUBY I INNE LOKALE
WYDARZENIA KULTURALNE
« Luty 2020 »
PoWtŚrCzPtSoNd
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


USD 3,0952 –1.08
EUR 3,9659 –0.66

Dziś jest 22 lutego,
imieniny obchodzą:

Marta, Małgorzata, Piotr

Wschód słońca: 6:40
Zachód słońca: 17:00Portal odwiedziło: 35794626 osób.Palenie i Alkohol
Palenie tytoniu

Generalnie całkowitym zakazem palenia objęte są miejsca publiczne, a więc: dworce, lotniska, centra handlowe, środki transportu (wyjątkiem są przedziały dla palących w pociągach) kina, poczekalnie, przystanki i inne tego typu publiczne miejsca. Naruszenie zakazu palenia grozi mandatem lub przynajmniej usunięciem nas z danego miejsca przez pracowników ochrony. Czasami i jedno i drugie.

Palenie jest dozwolone w restauracjach, ogródkach restauracyjnych, pubach, klubach itp. o ile nie została wydzielona osobna sala lub stoliki dla niepalących.

Picie alkoholu

Picie alkoholu (w tym także i piwa) zakazane jest pod groźbą mandatu w miejscach publicznych. Wysokość mandatu zaczyna się od 100 zł za picie alkoholu w środkach komunikacji miejskiej, a skończyć się może spędzeniem nocy w izbie wytrzeźwień, oczywiście będzie to nocleg na własny koszt...

Zakaz spożywania alkoholu jest szczególnie egzekwowany przez policję lub straż miejską w takich miejscach jak: parki miejskie, okolice sklepów nocnych, dworce. Radzimy dostosować się do tych zasad.

Picie alkoholu należy do lubianych i kultywowanych tradycji towarzyskich Polaków. Panuje opinia, że ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie człowieka to dawka śmiertelna, jednakże wszelkie te normy podobno nie dotyczą Polaków i Rosjan. Czy to żart, złośliwość czy prawda trudno jednoznacznie stwierdzić. Z pewnością można jednak powiedzieć, że skoro tak jest to nie należy tego pruderyjnie ukrywać ani zakłamywać rzeczywistości i powiedzieć odważnie, że Polacy lubią wypić. W mniejszych czy większych ilościach alkohol towarzyszy większości spotkań, imprez, rodzinnych spotkań, obchodzeniom okazji czy rocznic. Najczęściej służy to przełamaniu barier w kontaktach międzyludzkich, dobrej zabawie przy muzyce, wspólnym śpiewie, wzajemnym spędzaniu czasu, które - nie da się ukryć - umila i ułatwia niewielka ilość alkoholu. Od lat zauważa się pewną tendencję odchodzenia od mocnych alkoholi na rzecz piwa i wina, których to sprzedaż z roku na rok nieustannie rośnie, przy spadku spożycia wódki. Niestety istnieje też i druga strona medalu, jaką jest często spotykane zjawisko picia alkoholu wśród nieletnich czy też zdarzające się np. podczas imprez masowych, bójki i przejawy agresji spowodowane między innymi wypiciem zbyt dużej ilości alkoholu.

Z pewnością wiele razy będziesz zaproszony do wspólnej zabawy przy mniej lub bardziej zastawionym stole i przy jednym lub kilku drinkach towarzyszących zabawie. Aby do końca zgłębić polską kulturę warto takie zaproszenie przyjąć, a zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru zapewni doskonałą zabawę, bo wszystko, również alkohol, w umiarze nie powinno zaszkodzić.

Pamiętaj!

- Sprzedaż papierosów i alkoholu jest prawnie zakazana młodzieży poniżej 18 lat.

- Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi dla kierowców wynosi 0,2 promila. Pamiętaj, że poziom ten możesz osiągnąć po spożyciu 0,5l piwa! Karą za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest utrata prawa jazy i wysoki mandat, zaś spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu grozi więzieniem.

 
aktualizacja marzec