REZERWUJ ONLINE
REZERWUJ OFFLINE
PRZEWODNIK PO RESTAURACJACH
WYSZUKAJ PUBY I INNE LOKALE
WYDARZENIA KULTURALNE
« Luty 2020 »
PoWtŚrCzPtSoNd
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


USD 3,0952 –1.08
EUR 3,9659 –0.66

Dziś jest 22 lutego,
imieniny obchodzą:

Marta, Małgorzata, Piotr

Wschód słońca: 6:40
Zachód słońca: 17:00Portal odwiedziło: 35794617 osób.O toaletach publicznych
Problem publicznych toalet jest nadal drażliwym tematem, z którym przez kilkanaście lat transformacji nikt specjalnie się nie zajął, aby pomóc w delikatnych potrzebach tak zwiedzających miasta turystów, ale przecież i własnych mieszkańców. Niewątpliwie najgorzej na tym polu wypadają Warszawa i Trójmiasto. Znalezienie publicznej toalety w centrum tych miast wydaje się prawie niemożliwe, a każdy wie, że w razie pilnej potrzeby odległości wydają się dużo bardziej odległe...

Dobrym przykładem miasta, w którym turysta nie powinien obawiać się wyjścia z restauracji po kilku filiżankach kawy czy szklankach soku jest Kraków. Publiczne toalety (często w podziemiach, zejście po schodkach) są licznie rozrzucone w centrum miasta, a dojście do nich jest dobrze oznaczone na miejskich tablicach informacyjnych.

Najczystszą i najbardziej funkcjonalną toaletą, jaką kiedykolwiek mieliśmy okazję odwiedzić jest publiczna toaleta w Częstochowie, w parku tuż przed Wzgórzem Jasnogórskim. Czystość, ilość, różnorodność i jakość wyposażenia (prysznice, umywalki do mycia nóg dla pieszych pielgrzymów) zasługują na osobne wyróżnienie.

Zwyczajowo przyjęte opłaty za publiczne toalety to 1 zł, jednakże prawa rynku (wspomniana niska podaż) powodują, że ta sama przyjemność w jedynej publicznej toalecie zlokalizowanej obok Zamku Królewskiego w Warszawie kosztuje już 2 zł. Opłaty wnosi się przed skorzystaniem z wc.

Coraz częściej można spotkać przenośne toalety zwane potocznie „tojtojkami” (od nazwy TOI TOI). Są to niebieskie, plastikowe budki, które nie zawsze zachęcają do skorzystania z nich, zwłaszcza gdy zbiorniki są przepełnione. Jednakże często jest to ostatni ratunek w nagłej potrzebie, a wtedy zapach niestraszny!

W razie nagłej potrzeby warto zapamiętać kilka porad:

- do zeszłego roku każdy Mc Donald czy KFC posiadał ogólnodostępne, bezpłatne toalety, z których można było skorzystać podczas spaceru po mieście i wystąpienia „nagłej potrzeby”. Coraz częściej jednak warunkiem skorzystania z toalety jest dokonanie zakupu.
- za zgodą kelnera i opłatą (1 lub 2 zł), można skorzystać z WC znajdujących się w restauracjach (nie dotyczy grup - jeśli kilka osób z wycieczki pragnie skorzystać z toalety radzimy rozdzielić się w poszukiwaniu WC niż szturmować jedną restaurację, gdyż w obawie o komfort gości, kelner może - i ma prawo - odmówić dostępu do toalety)

- śmiało wchodząc do jakiegokolwiek hotelu z pewnością możemy skorzystać z WC, nawet jeśli nie jesteśmy gościem. Im większy hotel tym większa anonimowość i pewność, że nikt nas o nic nie spyta i co ważniejsze
 - nie zatrzyma!

- bezpłatne toalety znajdują się na każdej stacji benzynowej, czasami jednakże trzeba poprosić obsługę o klucz

- płatne toalety znajdują się na każdej stacji PKP, na każdej stacji metra (Warszawa)

- bezpłatne toalety znajdują się w każdym centrum handlowym

Pamiętaj także, że załatwianie swoich potrzeb pod gołym niebem grozi mandatem!

Osobliwym zwyczajem, z którym raczej trudno spotkać się w krajach Unii, jest żądanie opłaty za toaletę od gości restauracji. Ten niezrozumiały dla przyjezdnych, ale także i dla nas, zwyczaj spotkać można w Zakopanem. Wynika to z pewnością z obawy, że bezpłatna toaleta przyciągać będzie tłumy przechodniów, a utrzymanie czystości dla gości restauracji przy ogromnej ilości użytkowników nie będzie możliwe. Zazwyczaj jednak podkreślenie, że jest się gościem restauracji zwalnia z opłaty, choć cała ta procedura nie powinna w ogóle mieć miejsca. I nie chodzi tu o złotówkę czy dwie. Chodzi tu o pewne normy i zwyczaje, które powinny być przestrzegane, a z pewnością żądanie opłaty za WC od gościa restauracji żadnych cywilizowanych norm nie spełnia. Bądź asertywny zatem i nie daj się wykorzystywać.

UWAGA
Korzystając z tras i map zwiedzania przewodnika The Visitor, zwróć uwagę na piktogramy WC umieszczone na mapach zwiedzania. Mamy nadzieję, że choć w ten sposób pomożemy znaleźć ulgę w nagłej potrzebie.
 

aktualizacja marzec 2010