REZERWUJ ONLINE
REZERWUJ OFFLINE
PRZEWODNIK PO RESTAURACJACH
WYSZUKAJ PUBY I INNE LOKALE
WYDARZENIA KULTURALNE
« Luty 2020 »
PoWtŚrCzPtSoNd
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


USD 3,0952 –1.08
EUR 3,9659 –0.66

Dziś jest 22 lutego,
imieniny obchodzą:

Marta, Małgorzata, Piotr

Wschód słońca: 6:40
Zachód słońca: 17:00Portal odwiedziło: 35794583 osób.Mniejszości seksualne w Polsce
Choć wiele uległo zmianie na przestrzeni ostatnich 20 lat, gdzie temat mniejszości seksualnej stanowił towarzyskie i środowiskowe tabu, to niestety Polska daleka jest od miana kraju otwartego światopoglądowo na odmienną seksualność i inność kulturową. Bieżąca polityka rządu z miesiąca na miesiąc oddala Polskę od miana kraju względnie tolerancyjnego i otwartego. Panujący obecnie układ sił politycznych wywodzący się z katolickiej prawicy, skupiony jest światopoglądowo na wartościach chrześcijańskich; do władzy doszły osoby znane z poglądów o ile nie homofobicznych to z pewnością wrogich i nieprzyjaznych tolerancji i wolności światopoglądowej – to wszystko jest podstawową przyczyną złej oceny Polski w Unii Europejskiej, ale i wśród otwartych i postępowych Polaków.

Pocieszającym faktem jest budząca się społeczna otwartość i coraz większa tolerancja wobec odmienności i inności. Nie tylko mowa tu o mniejszościach seksualnych, ale także i kulturowych, religijnych czy rasowych. Wynika to najprawdopodobniej z coraz większej mobilności Polaków, którzy przez lata byli izolowani od otwartego i postępowego świata zachodu. Coraz liczniej podróżujący po świecie Polacy wracają teraz do kraju z nowymi doświadczeniami, wracają otwarci na różnorodność i odmienność. Coraz więcej Polaków zdaje się rozumieć fakt, że tolerancja jest bardzo ważnym czynnikiem świadczącym o stopniu rozwoju wolności danego kraju. Oczywiście rozumiemy tu nie tylko wolność jako pojęcie wolności narodowej, państwowej, ale wolność światopoglądową, będącą przełamaniem wewnętrznych ograniczeń człowieka, narzucanych mu przez lata przez ograniczony i obawiający się każdego stopnia wolności system. Pozostaje mieć nadzieję, że chwilowa stagnacja czy wręcz uwstecznianie się Polski w kwestii wolności i tolerancji światopoglądowej, kulturowej i seksualnej jest chwilowe i przeminie wraz z nowymi wyborami parlamentarnymi....

Kolejnym czynnikiem, dającym nadzieję na zmiany w sprawie tolerancji jest nieunikniona integracja światopoglądowa na poziomie krajów Unii Europejskiej. Kwestią czasu wydaje się być rozpowszechnienie praw i wolności osiągniętych przez mniejszości seksualne w części krajów Unii. Przykładem urzeczywistnienia się niemożliwego niech będzie obowiązujące prawo katolickiej Hiszpanii, które obecnie zaliczane jest do jednych z najbardziej liberalnych w zakresie polityki państwa wobec mniejszości seksualnych w Europie.

Tak czy inaczej w większych miastach Polski mniejszość seksualna cieszy się względną wolnością i tolerancją, które pozwalają na otwarcie się lokali, zrzeszania się w stowarzyszeniach czy (sporadycznie) organizowanie kampanii uświadamiających społeczeństwu obecność, problemy i potrzeby mniejszości seksualnych. Do głośnych już wydarzeń należy coroczna Parada Równości (czerwiec) ściągająca obok skandujących wrogie hasła przeciwników, coraz liczniejszą grupę zwykłych ludzi, popierających dążenia gejów i lesbijek do ustanowienia prawa uznającego związki partnerskie jako osoby tej samej płci prawnie związane.

Nie należy jednakże przesadzać i obawiać się wizyty w Polsce, jeśli jest się gejem. Po prostu należy pamiętać, że pod tym względem Polska to nie Holandia, a szukanie w polskich miastach wolności londyńskiego Soho czy madryckiej Chueca to nadal kwestia następnych kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu lat.

aktualizacja marzec 2010