">
 

REZERWUJ ONLINE
REZERWUJ OFFLINE
PRZEWODNIK PO RESTAURACJACH
WYSZUKAJ PUBY I INNE LOKALE
WYDARZENIA KULTURALNE
« Luty 2020 »
PoWtŚrCzPtSoNd
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


USD 3,0952 –1.08
EUR 3,9659 –0.66

Dziś jest 22 lutego,
imieniny obchodzą:

Marta, Małgorzata, Piotr

Wschód słońca: 6:40
Zachód słońca: 17:00Portal odwiedziło: 35794712 osób.Bezpieczna podróż
Niemożliwe jest jednoznaczne stwierdzenie czy Polska jest krajem bezpiecznym czy niebezpiecznym dla turystów. Każdy przypadek kradzieży czy nieprzyjemności, jakie mogą spotkać obcokrajowca przynosi złą opinię każdemu miastu i regionowi na świecie. Nie ma zatem miejsc całkowicie bezpiecznych i nigdy nie ma gwarancji, że w najspokojniejszym miejscu nie przydarzy się coś niespotykanego i niebezpiecznego.
 
Można jednakże założyć, że Polska nie jest miejscem niebezpiecznym i nie stwarza dla turystów jakiekolwiek podwyższonego ryzyka podczas pobytu. Ogólnoświatowe zagrożenie terroryzmem zdaje się być całkowicie niezauważalne. Gdyby nie wzmożone po 11 września kontrole na lotniskach można by powiedzieć, że Polski ten problem nie dotyczy. Należy jednakże pamiętać, jakim zaskoczeniem i szokiem dla Hiszpanii i Wielkiej Brytanii były wybuchy na dworcu Atocha czy zamachy w środkach komunikacji w Londynie. Nie można zapomnieć i lekceważyć faktu, że
Polska jest członkiem NATO, a polskie wojska stacjonują w Iraku i w Afganistanie.
 
Polska nie jest z pewnością krajem bardziej niebezpiecznym od pozostałych krajów Unii Europejskiej. Problem zachodnich metropolii z dzielnicami biedoty czy imigrantów w Polsce praktycznie nie istnieje. Są oczywiście dzielnice bogatsze i biedniejsze, są tzw. blokowiska, czyli osiedla zamieszkane najczęściej przez mało zamożną część społeczeństwa, która nie do końca umiała odnaleźć się w nowej, kapitalistycznej Polsce. Tam bywa, że można spotkać grupę młodzieńców, których lepiej byłoby omijać. Był czas, kiedy w Polsce kradziono wiele samochodów, zwłaszcza, tych ‘z górnej półki'. Niestety ta zła sława ciągnie się za naszym krajem nadal, ale w tej chwili prawdopodobieństwo, że stracisz swoje auto jest takie samo, jak w innych krajach europejskich.
 
Wszystkie miejsca związane z ruchem turystycznym, tj. dworce, lotniska, ważniejsze muzea są pod staranną ochroną policji lub specjalnie w tym celu zatrudnionych służb cywilnych. Liczne patrole w ruchliwych i często odwiedzanych miejscach są sygnałem, na poważne traktowanie spraw bezpieczeństwa przez Polskie władze. Poza drobnymi incydentami nie słyszy się o zagrożeniach i niebezpieczeństwach czyhających na turystów, które mogłyby choć odrobinę być porównywalne z zagrożeniem jakie niesie nocny spacer po Bronxie w Nowym Yorku czy obnoszenie się emblematami religijnymi w protestanckiej dzielnicy Belfastu.
 
Poza nieuniknionymi zdarzeniami, na które nie mamy wpływu, są pewne podstawowe zasady, których przestrzeganie może zminimalizować ryzyko kłopotów czy wręcz nieszczęścia. Zachowanie zdrowego rozsądku, przestrzeganie ogólnie przyjętych i oczywistych reguł bezpieczeństwa niezbędnych podczas zwiedzania obcego Państwa czy miasta powinno pozwolić na uniknięcie jakichkolwiek problemów i kłopotów. Poniższe przestrogi, uwagi i przypomnienia powinieneś zapamiętać i przestrzegać podczas każdej podróży. Obowiązują one w Polsce tak samo, jak w każdym innym kraju na świecie.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa:

- bądź ostrożny w zatłoczonych i typowo turystycznych miejscach takich jak dworce, duże muzea, popularne linie autobusowe czy tramwajowe. Zwróć uwagę na swój bagaż i dokumenty. Uważaj na tzw. sztuczny tłok, ulubioną metodę złodziei po zastosowaniu której pewne przedmioty należące do ciebie niepostrzeżenie zmieniają właściciela...
 
- nie zwracaj na siebie uwagi - jeśli płacąc za rachunek afiszujesz się swoją złotą kartą kredytową lub wyciągasz banknot z wypchanego portfela bądź kłujesz w oczy najnowszym aparatem fotograficznym czy ultranowoczesną kamerą video możesz zwrócić na siebie uwagę osób, z którymi niespecjalnie chciałbyś mieć do czynienia.
 
- płacąc za rachunek, a przede wszystkim kupując bilety na dworcach czy przy zatłoczonych kasach biletowych, zachowaj ostrożność! Takie sytuacje i miejsca to najczęstsze przypadki drobnych kradzieży. Zaaferowany kupowaniem biletów turysta traci głowę, a czasami portfel, podręczny bagaż czy sprzęt fotograficzny.
- nie przechowuj wszystkich swoich pieniędzy, kart kredytowych, dokumentów w jednym miejscu. Dobrym pomysłem jest stary i polecany przez wszystkie przewodniki pas biodrowy z zamykanym na suwak schowkiem na pieniądze i dokumenty.
 
- unikaj kontaktu i rozmów z zaczepiającymi cię osobami. Jeśli cokolwiek wzbudzi twoje podejrzenia, stanowczo podziękuj, przyspiesz kroku i udaj się w miejsce gdzie znajduje się więcej osób, które mogą przepłoszyć potencjalnego napastnika. Zachowaj jednakże zdrowy rozsądek - uciekanie przed każdym, kto chce udzielić Ci pomocy lub o coś zapytać nie będzie najlepszym pomysłem na tak ważną podczas podróżowania asymilację z tubylcami i poznawanie ludzi i ich lokalnych zwyczajów.
- unikaj grup tzw. wyrostków, czasami nawet dla głupiej zabawy możesz stać się ofiarą zaczepek czy w ekstremalnej sytuacji pobicia.
 
- nie nawiązuj bliskich kontaktów z przygodnie poznanymi osobami w barach czy na dyskotekach. Nie chwal się w którym śpisz hotelu. Zachowaj powściągliwość szczególnie w tematach dotyczących pieniędzy czy innych, które mogą pozwolić na ocenę twojego statusu społecznego.
- zastanów się kilka razy zanim zaprosisz nowo poznaną osobę do swojego pokoju hotelowego.
 
- bawiąc się na dyskotece z nowymi przyjaciółmi z dużo bardziej odpornymi na alkohol głowami niż statystyczny europejczyk, jeden drink za dużo może spowodować, że stracisz panowanie nad sobą. Dobrze jeśli skończy się to bólem głowy następnego dnia, gorzej jak obudzisz się pod gołym niebem, wtulony w choinkę, bez portfela, klucza do hotelu i prawdopodobnie wszystkiego cennego co w nim pozostawiłeś. Poza tym należy pamiętać, zwłaszcza kobiety, że nigdy i pod żadnym pozorem nie należy zostawiać drinka ‘bez opieki'. Niestety i w Polsce znajdują się tacy, którzy chętnie dosypią Ci coś do drinka....

Poruszanie się po mieście:

- nie podróżuj sam nocą.
 
- nie zabieraj ze sobą wszystkich pieniędzy. Pozostaw część pieniędzy i kart kredytowych w depozycie lub hotelowym sejfie.
 
- nie włócz się po oddalonych od centrum dzielnicach, pustych ulicach, podwórkach wielkich blokowisk. W każdym mieście są pewne rejony o słusznie czy niesłusznie wypracowanej, gorszej reputacji. Poszukaj ich w lokalnych sekcjach „bezpieczeństwo” i jeśli to możliwe unikaj ich wieczorami i w pojedynkę.

- jeśli podróżujesz samochodem za miasto i zastanie Cię noc, pamiętaj, że poza granicami miasta nie masz obowiązku zatrzymać się na wezwanie policji. Możesz pojechać dalej, ale twoim obowiązkiem jest zawiadomienie od razu policji (nr alarmowy z tel. komórkowych 112), iż taki incydent miał miejsce. Niestety, zdarzały się przypadki podszywania za policjantów i okradania ludzi – stąd taki przepis. Jednak ważnym jest, żeby nie zapomnieć zawiadomić policji, że nie zatrzymałeś się do kontroli, ponieważ nie miałeś pewności, czy to na pewno policja.

Podróżowanie, bagaż i cenne przedmioty:
 
- staraj się nie jechać sam w przedziale w pociągu. Jeśli to możliwe dołącz do przedziału w którym jest już kilka osób. Jeśli zaśniesz w podróży, możesz liczyć, że obecność innych pasażerów odstraszy potencjalnego złodzieja, jest też mniejsze prawdopodobieństwo, iż zostaniesz uśpiony gazem wpuszczonym do przedziału przez złodzieja. To incydentalne przypadki, ale jednak warto mieć ich świadomość

- nigdy nie spuszczaj wzroku ze swojego bagażu

- staraj się zamykać swoje torby czy walizki na kłódki lub zamek szyfrowy. Zabezpiecz się przed możliwością włożenia czegokolwiek do twojego bagażu!

Dokumenty, bilety:

- wychodząc z hotelu pozostaw bilety na dalszą podróż w sejfie lub depozycie hotelowym

- nie noś przy sobie wszystkich kart kredytowych i pieniędzy
 
- przed podróżą przygotuj ksero paszportu, biletów na powrót. Przechowuj je w inny miejscu niż oryginały.
 
- zapisz telefon i adres swojej ambasady. Upewnij się przed wyjazdem, że będziesz wiedział, gdzie masz się zgłosić w razie problemów.

W razie wypadku, kradzieży:

- jeśli pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności stanie się coś złego, nie wahaj się natychmiast zadzwonić na policję i prosić o pomoc.
Obowiązkiem policji czy pogotowia jest udzielić ci pomocy.
 
Policja 997
Straż pożarna 998
Pogotowie 999

Ogólnopolski numer ratunkowy 112
 
- każdą kradzież należy bezzwłocznie zgłosić policji i\oraz jeśli dojdzie do niej w hotelu - managerowi hotelu. Jeśli posiadasz ubezpieczenie bagażu z pewnością konieczny będzie protokół spisany przez policję. Skontaktuj się bezzwłocznie ze swoim ubezpieczycielem, który poinstruuje cię o krokach jakie powinieneś podjąć.

Pamiętaj, że to tylko kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie pozwoli ci zminimalizować ryzyko problemów jakie czyhają na turystów podczas zwiedzania. Nie pozwól, aby ze swojego urlopu przywieźć do domu niemiłe wspomnienia. Zachowaj ostrożność i zdrowy rozsądek i pamiętaj, aby nie przesadzić w żadnym kierunku. Każde ekstremalne zachowanie czy to bezpiecznie czy niebezpiecznie nie jest wskazane. Zachowaj umiar i rozsądek, uważaj na siebie i pilnuj swoich rzeczy, ale też poznawaj ludzi i ucz się od nich albowiem NIC NIE KSZTAŁCI TAK JAK PODRÓŻE!

                                                                                                  aktualizacja Marzec 2010